Osjetljivost djece i njihovog razvoja zahtijeva posebnu brigu, posvećenost i kontinuiranost praćenja, posebno kada je riječ o zdravlju. Veliki je broj vrlo čestih pitanja koja roditelji postavljaju ljekarima. Na takva – često postavljena pitanja, ali i ona vrlo važna poput vakcinacije, epidemija i malignih oboljenja, odgovorili smo u posljednjoj epizodi Podcasta Fondacije Hastor.
Doktorica medicine i alumnistica Fondacije Hastor Aida Ribić odgovara kako roditelji treba da se ponašaju kada dijete ima povišenu tjelesnu temperaturu. Kod nas postoji bojazan od povišene tjelesne temperature, no, naša gošća objašnjava:
Povišena tjelesna temperatura je dobra stvar. Povišena tjelesna temperatura je odbrambeni mehanizam od neke infekcije, bilo da je to od virusa – što je u najvećem broju slučajeva uzročnik povišene tjelesne temperature ili od neke bakterijske infekcije. Ono što je uvijek bitno jeste da, kada roditelji izmjere povišenu tjelesnu temperaturu, da daju nešto za snižavanje prije nego što izađu iz kuće, pa tek onda odvedu na pregled ljekaru.
U Bosni i Hercegovini mjesecima unazad traje borba s epidemijom morbila. Pitali smo našu doktoricu koji simptomi ukazuju da je dijete oboljelo od morbila:
Povišena tjelesna temperatura koja je visoka, ide i do 40, koja se javlja 4-5 dana prije same pojave osipa, crvenilo očiju, promjene na sluznici usne duplje i kašalj. To sve prethodi izbijanju osipa. 4-5 dan tjelesne temperature, javlja se osip koji, po pravilu, kreće na vratu i iza ušnih školjki, ili na licu, na spoju kose i čela i onda se širi. Dok god osip izbija, dijete ima povišenu tjelesnu temperaturu i to je neka tipična klinička slika.
Klikom na link saznajte više informacija i o vakcinama, malignim oboljenjima i nizu drugih, korisnih tema: