Svakodnevni život temelji se na onome što dobivamo, ali istinski živimo od onoga što dajemo, rekao je jednom prilikom Winston Churchill. Rekavši ovo nije mislio samo na puko davanje u materijalnom smislu – svaka lijepa riječ koju poklonimo, savjet, ideja, sve to može obogatiti naš život, ali i život osobe kojoj to pružimo. Mentori Fondacije Hastor idu upravo tim putem jer se našim mlađim stipendistima svakodnevno trude biti uzori i prenijeti im što više svog znanja, uz što bolji i interesantniji pristup. Male priče velikih volontera rubrika je koja otkriva pravo blago Fondacije Hastor jer iz mjeseca u mjesec, donoseći najzanimljivije priče s naših terena, prikazujemo bezbroj dobrih djela i onih divnih momenata kojima se Fondacija Hastor istinski ponosi.
Ovomjesečna grupa naših stipendista dolazi nam iz Sarajeva. Samra Đuderija i Zana Beljuri dvije su vrijedne mentorice koje vrlo vješto i pažljivo spremaju sastanke za svojih 13 srednjoškolaca. Njihovo ispunjavanje volonterskih sati sastoji se od sastanka s pažljivo isplaniranim radionicama te volontiranja u lokalnoj zajednici. Svaki mjesec trude se pripremiti nešto novo i drugačije, nešto što će biti zanimljivo učenicima, ali, naravno, i korisno. U ovom mjesecu u istom danu imali su oba vida volontiranja, a kako je to izgledalo saznati ćemo u nastavku.
Našoj radionici ovaj put Zana i ja smo se maksimalno posvetile i nastojale smo učenicima dočarati sve ono što je planirano, istakla je Samra na samom početku našeg razgovora. Dodala je da krajnji rezultat nije izostao te postigle veći dio onoga štu su osmislile. Njihov sastanak započeo je s temom koja se tiče aktivizma i uloge mladih u društvu kao i važnosti formalnog i neformalnog obrazovanja za budućnost. Vođene time, odlučile su da se radionica sastoji od malih štandova na kojima će biti predstavljeni određeni kursevi, koji su osmišljeni tako da učenicima donosu nova znanja kojim će se poslužiti u praksi. Prvi kurs s kojim su se stipendisti susreli bio je kurs slikanja i crtanja. Ovaj je kurs posebno pripremljen uzimajući u obzir da je to hobi naše stipendistice Samre. Nakon toga je za učenike bio spreman kurs hirurškog šivanja, gdje su naučili da šiju pojedinačne šavove i da vežu hirurške čvorove i sve to uz pomoć jedne banane. Malo neobično, zar ne? To je ono što rade naši mentori, uz neke svojstvene ideje i djela, potajno se uvlače u misli mlađih stipendista, ostavljajući tamo mnogo znanja i dragih uspomena. Treći, ali nimalo manje važan, bio je kurs embroidery art. Ovom prilikom zajedničkim snagama naši vrijedni stipendisti izvezli su i ime Fondacije Hastor. Mentorice su navele da su učenici bili pozitivno iznenađeni pripremljenim te da smijeh i priča nisu izostali.
Na radionici sam naučila kako da uradim hirurški vez, što je bilo vrlo zanimljivo i korisno iskustvo. Osim toga, razgovarali smo o ozbiljnim temama poput toga kako prepoznati i pomoći ljudima u kriznim situacijama. Bilo je edukativno i inspirativno vidjeti kako male promjene mogu napraviti veliku razliku u životima drugih, učenica Mediha Hećimović odlučila je podijeliti svoje iskustvo sa nama.
Na drugom dijelu radionice djeca su izvlačila papiriće na kojima su pisali najčešći problem među omladinom. Taj papir je predstavljao problem njihovog druga ili drugarice te je zadatak bio da nam kažu kako bi oni pomogli u toj situaciji, navela je Samra i onda dodala da su imali i druge papiriće za izvlačenje na kojima su pisali određeni savjeti, a oni su trebali pojasniti da li bi im ti savjeti zapravo pomogli. Pored toga, učenici su imali priliku raditi i u Canva programu te kreirati postere kojima nastoje prenijeti određene poruke mladima. Prvi poster tiče se mentalnog zdravlja, a drugi govori o burnout sindromu.
Kroz volontiranje u Fondaciji Hastor, imao sam priliku usvojiti vještine koje su mi već sada neprocjenjive. Od predavanja o formalnom i neformalnom obrazovanju do učenja hirurškog šivanja – što je savršen spoj teorije i prakse za moj budući poziv u medicini. Osim toga, volontiranje mi je omogućilo da istražim i razvijem svoju kreativnu stranu kroz crtanje i izradu Canva postera, posebno na temu mentalnog zdravlja, što mi je dalo priliku da doprinesem važnim temama na drugačiji način, rekao je naš drugi stipendista ove radionice, Imran Tabaković.
Na samom kraju svi su bili vidno zadovoljni odrađenim aktivnostima te su uz lagani razgovor završili još jedan sastanak. Volontiranje je ono nešto što sa sobom nosi veliku snagu i humanost. Svaki sat, svaka gesta dobrote, svaki osmijeh koji pružimo kroz volonterski rad može imati dubok i dugotrajan uticaj na one kojima pomažemo. Zato, neka volontiranje bude naša svakodnevna misija, jer samo tako možemo svijet učinit boljim mjestom za sve nas.