Na Odjeljenju kliničke mikrobiologije u ASA Bolnici, preciznost i stručno vođstvo ključni su za uspjeh novih generacija stručnjaka. Tome svakodnevno doprinosi voditeljica odjeljenja mr. sc. Šejla Kotorić Keser, dr. med., te smo imali čast da upravo doktorica Kotorić Keser bude mentorica u mentorskom programu Fondacije Hastor “Prvi korak u poslovni svijet”.
Razgovarali smo s doktoricom o rezultatima mentorskog programa, ali i važnim činjenicama o kliničkoj mikrobiologiji.
Poštovana doktorice, da li ste zadovoljni rezultatima mentorskog programa “Prvi korak u poslovni svijet”?
Da, izuzetno sam zadovoljna rezultatima mentorskog programa “Prvi korak u poslovni svijet”. Program je pružio studentima jedinstvenu priliku da se upuste u praktičan rad u stvarnom profesionalnom okruženju, što im je omogućilo da steknu konkretna iskustva koja nisu obuhvaćena u okviru formalnog obrazovanja. Kroz mentorstvo, studenti su imali priliku usmjeriti svoju strast prema nauci u konstruktivne profesionalne smjerove, razvijajući ključne vještine potrebne za njihov budući rad u specijaliziranim zdravstvenim oblastima.
Kako biste opisali profesionalni razvoj studentice tokom mentorstva u odjelu Klinička mikrobiologija?
Studentica Elma je tokom trajanja mentorskog programa pokazala izuzetnu posvećenost, intelektualnu radoznalost i iznimnu sposobnost za brzo usvajanje novih vještina. Za kratko vrijeme savladala je složene mikrobiološke metode, uspješno primjenjujući teorijska znanja u laboratorijskoj praksi. Njena sposobnost da se prilagodi radnim uslovima, prepozna ključne elemente u analizi laboratorijskih izvještaja, kao i da učinkovito komunicira s kolegama i mentorima, bila je na visokom nivou. Smatram da je njeno iskustvo u našem odjeljenju Klinička mikrobiologija bilo ključna tačka za njen dalji profesionalni razvoj, kako u pogledu tehnoloških vještina tako i u razvijanju sposobnosti kritičkog mišljenja.
Kako je izgledao mentorski program – koje su bile glavne dužnosti i izazovi mentije?
Mentorski je program bio strukturiran kroz niz praktičnih aktivnosti koje su obuhvatile sve ključne aspekte kliničke mikrobiologije. Glavne Elmine dužnosti uključivale su uzorkovanje humanog materijala, pripremu uzoraka za testiranje, izvođenje mikrobioloških testova i analiza te interpretaciju laboratorijskih izvještaja. Program je uključivao i detaljan rad najsavremenijim tehnikama, razumijevanje najnovijih mikrobioloških metoda i njihovu primjenu u kliničkom okruženju.
Koje su najvažnije procedure i analize koje se obavljaju u kliničkoj mikrobiologiji?
U kliničkoj mikrobiologiji obavljaju se različite procedure i analize koje su ključne za dijagnozu, praćenje i liječenje infekcija.
Najvažniji postupci i analize koje se redovno primjenjuju u svakodnevnoj mikrobiološkoj praksi:
- kultivacija mikroorganizama – izolacija i identifikacija mikroorganizama iz kliničkih uzoraka (krv, urin, sputum) pomoću različitih agara i medija;
- testiranje osjetljivosti bakterija na antibiotike kako bi se odabrala najefikasnija terapija za pacijenta;
- detekcija patogena putem genetskog materijala, omogućujući brzu i preciznu dijagnozu, posebno kod teško kultivirajućih mikroorganizama;
- testovi za detekciju specifičnih antitijela ili antigena, koriste se za dijagnozu infekcija poput HIV-a, hepatitisa i bakterijskih bolesti;
- mikroskopska analiza uzoraka za vizualizaciju mikroorganizama;
- testiranje na nosokomijalne (intrahospitalne) infekcije i rezistentne sojeve, kao i mikrobiološke analize okoliša u bolnicama.
Ovo su neke od analiza. Svaka od ovih analiza i procedura igra ključnu ulogu u pravilnoj dijagnozi, liječenju i prevenciji infekcija. Uspješno provođenje ovih metoda zahtijeva visok nivo stručnosti i preciznosti, jer će mikrobiološki nalazi značajno utjecati na izbor terapije i ishode liječenja pacijenata.
Koliko su mikrobiološki nalazi ključni za postavljanje dijagnoza i liječenje pacijenata?
Mikrobiološki nalazi od ključne su važnosti za postavljanje dijagnoza i odabir odgovarajuće terapije, jer omogućuju kliničarima da precizno identificiraju uzročnike bolesti i odrede najefikasniji način liječenja. Također, mikrobiološki nalazi omogućavaju pravovremeno prepoznavanje sojeva koji su otporni na antibiotike, čime se omogućava pravovremeno prilagođavanje terapije i sprečava dalje širenje otpornosti na lijekove.
Koje vještine smatrate najvažnijima za studente koji žele raditi u oblasti medicinske mikrobiologije? Imate li neku poruku za njih?
Za studente koji žele raditi u oblasti medicinske mikrobiologije ključne vještine uključuju:
- analitičko razmišljanje – sposobnost precizne interpretacije laboratorijskih podataka i povezivanja tih podataka sa širim kliničkim kontekstom;
- tehničku ekspertizu – duboko razumijevanje i kompetentno korištenje modernih mikrobioloških tehnika i tehnologija;
- komunikacijske vještine – jasna i precizna komunikacija s kolegama i drugim članovima zdravstvenog tima, kao i s pacijentima;
- kontinuirano učenje – s obzirom na brz napredak tehnologije i novih metodologija, neophodno je da stručnjaci u ovoj oblasti budu spremni na stalno usavršavanje i primjenu najnovijih saznanja.
Poruka studentima:
Ako želite uspjeti u oblasti kliničke mikrobiologije, morate biti strastveni, predani i uvijek motivirani za učenje. Ova profesija zahtijeva visok nivo stručnosti, preciznosti i odgovornosti, ali pruža i nevjerovatnu priliku da doprinosite zdravlju i dobrobiti pacijenata. Razvijajte svoje vještine, budite odgovorni i uvijek težite izvrsnosti u svemu što radite.